Park Krajobrazowy utworzony na terenie dwóch województw: dolnośląskiego
oraz wielkopolskiego liczy sobie ponad 870 km².
W jego obrębie znajduje się pięć rezerwatów: Wydymacz, Radziądz, Olszyny Niezgodzkie, Stawy Milickie, Wzgórze Joanny, a także jedna z najważniejszych
ostoi ptaków wodno-błotnych w Europie.
ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE
- Sławoszowice – Ruda Milicka – Nowy Zamek – Godnowa | długość : 8,5 km
- Ruda Sułowska – stawy Trześniówka | długość : 5 km
- Ruda Żmigrodzka – rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” – stawy Jelenie | długość : 8 km
- Postolin – rezerwat „Wzgórze Joanny” – Postolin | długość : 8 km
SZLAKI TURYSTYCZNE
- Szlak „Archeologiczny” (kolor niebieski) | długość : 100 km
- Teren gmin Żmigród – Milicz – Krośnice – Twardogóra
- Szlak „Wierzchowicki” (kolor niebieski) | długość : 7 km
- Krośnice PKP – Wierzchowice – Grądy pod WałkowąSzlak „Barokowych fundacji Hatzfeldów” (kolor zielony) | długość : 40 km
- Raki – Żmigród – Korzeńsko – Barkowo – Wierzbina
ŁOWISKO KARPIA
Jednym z najpopularniejszych łowisk jest ośrodek RUDY znajdujący się w Rudzie Żmigrodzkiej. W zbiorniku, odtworzonym w latach 80. XX wieku znajdują się karpie w przedziale od 4 do ponad 20 kg. Na miejscu znajduje się 60 stanowisk dostosowanych do potrzeb wędkarzy.
PAŁAC MYŚLIWSKI
Usytuowany zaledwie 30 km od campusu, w miejscowości Antonin zabytkowy pałac nieustannie cieszy oko turystów z całej Polski. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających – znajdują się tu również pokoje hotelowe oraz restauracja.
BIRDWATCHING
Liczne siedliska ptactwa występujące w rejonie Doliny Baryczy sprzyjają do uprawiania birdwatchingu – czyli podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku. Do tego celu na terenie rezerwatu postawiono wieże obserwacyjne oraz czatownie.
OLSZYNY NIEZGODZKIE
Niezwykłej urody rezerwat, zwany również lasem na wodzie umiejscowiony jest pomiędzy wsią Niezgoda a Rudą Żmigrodzką. Ten naturalny obszar bagienny tuż przy brzegu rzeki Ługi zachwyca niecodziennym widokiem drzewostanu wyrastającego z wody.
DĄB JAN
W Dolinie Baryczy znajdziemy wiele skupisk pięknych i dorodnych drzew. Niektóre z nich stanowią żywe pomniki przyrody, a wśród nich nie sposób nie wspomnieć o szerokim na 853 cm dębie, zajmującym piąte, co do szerokości miejsce w Polsce. Szukajcie go w Możdżanowie.